New
Albeo® PRC
Specifications
| Family Modules/Configurations | Round |
| Voltage Offering | 120-347 V |
| Lumen Range | 15,000 - 38,000 lmlm |
| CCT Offering | 3500 K, 4000 K, 5000 K, Field Selectable K |
| CRI Offering | 80 |
| Mounting Options | Cable/Suspended Mount, Surface Mount, Wall Mount, Snap Hook and Ring |
| Wattage Range | 100 - 240 W |
| Efficacy Range | Hasta 160 LPW LPW |
| Color Offering | Black, White |
| Optics & Distributions | Selectable 100° / 80° / 60° |
| Controls & Sensors | 0-10V Dimming, Integral Sensor |
| Certifications | cULus, DLC Premium, Title 24, FCC |
| Ratings | Wet, RoHS, NSF, IP65, IK07, NEMA 4X, IK10 |
| Operating Temp | -40 to 50 °C |
| Lumen Maintenance Rating | L70 @ 50,000 hours |
| Warranty | 5 year limited warranty |

