Evolve® E2SD
Specifications
| Voltage Offering | 120-277 V |
| Lumen Range | 3,270 - 10,500lm |
| CCT Offering | 2700 K, 3000 K, 4000 K |
| CRI Offering | 70 |
| Mounting Options | Adjustable for 1.25 to 2.0 in. nominal mounting pipe |
| Wattage Range | 25- 68 W |
| Efficacy Range | 143 - 169 LPW |
| Color Offering | Gray |
| Optics & Distributions | Type III Medium, Type V, Type V Wide |
| Controls & Sensors | 0-10V Dimming, 7-pin PE Receptacle, LightGrid+™ Compatible, LL PE available (option) |
| Certifications | UL, cUL, Title 24, DLC Standard, FCC |
| Ratings | Wet, BAA, RoHS, IP66, TAA |
| Operating Temp | -40 to 50 °C |
| Lumen Maintenance Rating | L98 @ 50,000 hours |
| Warranty | 5 year limited warranty, 10 year optional warranty |


