Evolve® EALP
Specifications
| Product Technology | Daintree® |
| Voltage Offering | 120-277 V, 277-480 V, 347-480 V |
| Lumen Range | 22,700 - 70,700lm |
| CCT Offering | 3000 K, 4000 K, 5000 K |
| CRI Offering | 70 |
| Mounting Options | Integral Slipfitter, Universal Mounting Arm, Knuckle Slipfitter, Knuckle Wall Mount |
| Wattage Range | 172 - 570 W |
| Efficacy Range | 122 - 146 LPW |
| Color Offering | Black, Dark Bronze, Gray, White |
| Optics & Distributions | Type V, Type IV, Type III, Type II |
| Controls & Sensors | 0-10V Dimming, 7-pin PE Receptacle, Integral Sensor, Daintree Integral Sensor |
| Certifications | UL, cUL, IDA, NOM, DLC Standard, DLC Premium, Title 24, FCC |
| Ratings | Wet, BAA, RoHS, IP66, TAA, BABA |
| Operating Temp | -40 to 40 °C |
| Lumen Maintenance Rating | L95 @ 60,000 hours |
| Warranty | 5 year limited warranty |


