Evolve® ERLS
Specifications
| Voltage Offering | 120-277 V V, 347-480 V V, 277-480 V V |
| Lumen Range | 20,080-48,000lm |
| CCT Offering | 2700 K, 3000 K, 4000 K |
| CRI Offering | 70 |
| Mounting Options | Adjustable for 1.25 to 2.0 in. nominal mounting pipe |
| Wattage Range | 148 - 342 W |
| Efficacy Range | 122-167 LPW |
| Color Offering | Gray, Black, Dark Bronze |
| Optics & Distributions | Type II Narrow, Type II/III, Type III, Type IV, Type II Enhanced Back Light, Type II Narrow w/Visual Comfort, Type II/III Narrow w/Visual Comfort, Type III w/Visual Comfort, Type IV w/Visual Comfort Lens, Type II Enhanced Back Light w/Visual Comfort Lens |
| Controls & Sensors | 0-10V Dimming, 7-pin PE Receptacle, LightGrid+™ Compatible, LL PE available (option), DALI (Option U) |
| Ratings | TAA, BAA, BABA |
| Operating Temp | -40 to 50 °C °C |
| Lumen Maintenance Rating | L96 @ 50,000 hours |
| Warranty | 5 year limited warranty, 10 year optional warranty |


