Evolve® ERNC
Specifications
| Voltage Offering | 120 - 277 V V, 347 - 480 V V |
| Lumen Range | 2,600 - 13,000lm |
| CCT Offering | 2700 K, 3000 K, 4000 K |
| CRI Offering | 70 |
| Mounting Options | Adjustable for 1.25 to 2.0 in. nominal mounting pipe |
| Wattage Range | 18 - 48 W |
| Efficacy Range | 160 - 173 LPW |
| Color Offering | Gray, Black, Dark Bronze, Coastal Finish Optional |
| Optics & Distributions | Type II, Type III, Type IV, Type V |
| Controls & Sensors | 0-10V Dimming, Zhaga Book 18 Sensor Compatible, 7-pin PE Receptacle, LightGrid+™ Compatible, PE available (option), DALI D4i (option) |
| Ratings | BABA, BAA, TAA |
| Operating Temp | -40 to 50 °C |
| Lumen Maintenance Rating | L97 @ 50,000 horas |
| Warranty | 5 year limited warranty, 10 year optional warranty |