Evolve® EFHH
Specifications
| Voltage Offering | 120-277 V, 347-480 V |
| Lumen Range | 27,000 - 39,000lm |
| CCT Offering | 3000 K, 4000 K, 5000 K |
| CRI Offering | 70 |
| Mounting Options | Trunnion |
| Wattage Range | 150 - 297 W |
| Efficacy Range | 115 - 140 LPW |
| Color Offering | Black, Dark Bronze, Gray, White |
| Optics & Distributions | NEMA 6x5, NEMA 6x6, NEMA 7x6, NEMA 7x7 |
| Controls & Sensors | 0-10V Dimming |
| Certifications | UL, cUL, FCC |
| Ratings | Wet, Class I Division 2 Groups A, B, C, & D, Class II Division 2, Groups F & G, Class III Divisions 1 & 2, BAA, RoHS, IP66, TAA, BABA |
| Operating Temp | -40 to 50 °C |
| Lumen Maintenance Rating | L90 @ 60,000 hours |
| Warranty | 5 year limited warranty |


