New
Evolve® ERHM04
Specifications
| Voltage Offering | 120-277 V, 277-480 V |
| Lumen Range | 28,800 - 110,000lm |
| CCT Offering | 3000 K, 4000 K, 5000 K |
| CRI Offering | 70 |
| Mounting Options | 4 Bolt Slipfitter |
| Wattage Range | 195 - 724 W |
| Efficacy Range | 129-177 LPW |
| Color Offering | Gray, Black, RAL & custom colors available |
| Optics & Distributions | Type II Narrow/Wide, Type III, Type III/IV, Type V High Angle |
| Controls & Sensors | 0-10V Dimming, Optional DALI, Photo Electric Sensors (PE), LightGrid+™ Compatible |
| Certifications | cULus |
| Ratings | Wet, RoHS, IP66 |
| Operating Temp | -40 to 40 °C |
| Lumen Maintenance Rating | L93 @ 50,000 hours |
| Warranty | 5 year limited warranty |


