Evolve® EG2R
Specifications
| Voltage Offering | 120-277 V |
| Lumen Range | 5,040lm |
| CCT Offering | 4000 K, 5000 K |
| CRI Offering | 70 |
| Mounting Options | Surface Mount, Ceiling Mount, Pendant Mount |
| Wattage Range | 56 W |
| Efficacy Range | 88 LPW |
| Color Offering | Gray, White, RAL and custom colors available |
| Optics & Distributions | Type V |
| Controls & Sensors | 0-10V Dimming, Integral Sensor |
| Certifications | UL, cUL, Title 24, FCC |
| Ratings | Wet, Damp, BAA, RoHS, TAA, BABA |
| Operating Temp | -40 to 50 °C |
| Lumen Maintenance Rating | L88 @ 60,000 hours |
| Warranty | 5 year limited warranty |

