New
Evolve® ERHM
Specifications
| Voltage Offering | 120 - 277 V, 277 - 480 V |
| Lumen Range | 28,800 - 110,000lm |
| CCT Offering | 3000 K, 4000 K, 5000 K |
| CRI Offering | 70 |
| Mounting Options | 4 Bolt Slipfitter |
| Wattage Range | 195 - 724 W |
| Efficacy Range | 129 - 177 LPW |
| Color Offering | Gray, Black, RAL and custom colors available |
| Optics & Distributions | Type II Wide, Type III, Type IV, Type V High Angle |
| Controls & Sensors | 0-10V Dimming, 7-pin PE Receptacle, LightGrid™ Compatible, LL PE available (option) |
| Certifications | UL, cUL, IDA, DLC Standard, FCC |
| Ratings | Húmedo, BAA, RoHS, IP66, TAA |
| Operating Temp | -40 to 40 °C |
| Lumen Maintenance Rating | L93 @ 50.000 horas |
| Warranty | 5 year limited warranty |


