New
Evolve® EWLS
Specifications
| Voltage Offering | 120-277 V, 347 V |
| Lumen Range | 1,400 - 7,000lm |
| CCT Offering | 2700 K, 3000 K, 4000 K, 5000 K |
| CRI Offering | 70 |
| Mounting Options | Wall Mount, Surface Mount, J-Box Mount |
| Wattage Range | 12 - 54 W |
| Efficacy Range | 121 - 148 LPW |
| Color Offering | Dark Bronze, Black, White, Gray |
| Optics & Distributions | Type IV |
| Controls & Sensors | 0-10V Dimming, Button PE, Integral Sensor |
| Certifications | UL, cUL, IDA, DLC Standard, DLC Premium, Title 24, FCC |
| Ratings | Wet, BAA, RoHS, IP66, TAA |
| Operating Temp | -40 to 50 °C |
| Lumen Maintenance Rating | L90 @ 60,000 hours |
| Warranty | 5 year limited warranty |

