Evolve® EPTC
Specifications
| Family Modules/Configurations | Tiered Circular Top Housing, Tiered Cone Top Housing |
| Voltage Offering | 120-277 V, 347-480 V |
| Lumen Range | 2,900 - 9,500lm |
| CCT Offering | 3000 K, 4000 K |
| CRI Offering | 70 |
| Mounting Options | Post Top: 2-3/8 to 3-1/2 inch (60-89mm) OD vertical tenon |
| Wattage Range | 27 - 85 W |
| Efficacy Range | 103 - 118 LPW |
| Color Offering | Black, Dark Bronze, RAL and custom colors available |
| Optics & Distributions | Type III, Type V |
| Controls & Sensors | Shorting Cap or Photo-electric sensors (PE) available for all voltages, LightGrid+™ Compatible, Standard (0-10V) dimming with Dali Optional |
| Certifications | UL, cUL, IDA, DLC Standard, FCC |
| Ratings | Wet, BAA, RoHS, IP65, TAA, BABA |
| Operating Temp | -40 to 50 °C |
| Lumen Maintenance Rating | L96 @ 50,000 hours |
| Warranty | 5 year limited warranty |


