New
Evolve® LED Post Top EPPE - Agent Restricted
Specifications
| Family Modules/Configurations | N/A |
| Voltage Offering | 120-277 V, 347 V, 480 V |
| Lumen Range | 5,800 - 18,500lm |
| CCT Offering | 3000 K, 4000 K, 5000 K |
| CRI Offering | 70 |
| Mounting Options | Single arm, Twin arm |
| Efficacy Range | 95 - 142 LPW |
| Color Offering | Black, Dark Bronze, RAL and custom colors available |
| Optics & Distributions | Type I, Type II, Type III, Type IV Wide, Type IV Square, Type V Wide |
| Controls & Sensors | Integral in fixture bezel or pole mounted |
| Certifications | cULus |
| Ratings | Wet |
| Operating Temp | -40 to 40 °C |
| Lumen Maintenance Rating | L96 @ 60,000 hours |
| Warranty | 5 year limited warranty, 10 year optional warranty |



