Evolve® EWAS
Specifications
| Product Technology | Daintree® |
| Voltage Offering | 120-277 V, 347-480 V |
| Lumen Range | 2,900 - 17,300lm |
| CCT Offering | 3000 K, 4000 K, 5000 K |
| CRI Offering | 70 |
| Mounting Options | Wall Mount, Surface Mount, J-Box Mount |
| Wattage Range | 21 - 130 W |
| Efficacy Range | 126 - 140 LPW |
| Color Offering | Dark Bronze, Black, White, Gray |
| Optics & Distributions | Type IV, Type III, Type II |
| Controls & Sensors | 0-10V Dimming, 7-pin PE Receptacle, Button PE, Integral Sensor, Daintree Integral Sensor |
| Certifications | UL, cUL, IDA, DLC Standard, DLC Premium, Title 24, FCC |
| Ratings | Wet, BAA, RoHS, IP66, TAA, BABA |
| Operating Temp | -40 to 40 °C |
| Lumen Maintenance Rating | L92 @ 60,000 hours |
| Warranty | 5 year limited warranty |


