Evolve® Sports Lighter (ESPL)
Specifications
| Family Modules/Configurations | N/A |
| Voltage Offering | 120-270 V, 277-480 V |
| Lumen Range | 99,500 - 113,000lm |
| CCT Offering | 4000 K |
| CRI Offering | 70 |
| Mounting Options | Trunnion |
| Wattage Range | 740 W |
| Efficacy Range | 135 - 153 LPW |
| Color Offering | Light Gray |
| Optics & Distributions | NEMA 3X3, NEMA 4X4, NEMA 5X5 |
| Controls & Sensors | 0-10V Dimming |
| Ratings | Wet |
| Operating Temp | -40 to 40 °C |
| Lumen Maintenance Rating | L96 @ 25,000 hours |
| Warranty | 5 year limited warranty |