Albeo® ALR2
Specifications
| Product Technology | Daintree®, TriGain® |
| Family Modules/Configurations | 2ft, 4ft (narrow and standard), 8ft |
| Voltage Offering | 120-277 V V, 347 V V, 480 V V |
| Lumen Range | 2,000 - 20,000lm |
| CCT Offering | 3000 K, 3500 K, 4000 K, 5000 K |
| CRI Offering | 80, 90 |
| Mounting Options | Suspended, Ceiling Mount, Surface Mount, Wall Mount |
| Wattage Range | 14 - 174 W |
| Efficacy Range | 132 - 164 LPW |
| Color Offering | White |
| Optics & Distributions | 120° Diffused Lens, 160° Clear Lens |
| Controls & Sensors | 0-10V Dimming, Integral Sensor, Daintree Integral Sensor, Daintree Wireless Enabled |
| Certifications | cULus, FCC |
| Ratings | Wet, TAA, RoHS, NSF, IP65, IP66, IP67, NEMA 4X |
| Operating Temp | -30 to 45 °C |
| Lumen Maintenance Rating | L70 @ 100,000 hours |
| Warranty | 5 year limited warranty |


