Enhanced
Lumination® Allusion Recessed
Specifications
| Product Technology | Daintree®, TriGain® |
| Family Modules/Configurations | 2ft, 4ft, 5ft, 6ft, 8ft, Continuous, 90 Degree Corner |
| Voltage Offering | 120-277 V, 347 V |
| Lumen Range | 1,600 - 8,000lm |
| CCT Offering | 3000 K, 3500 K, 4000 K |
| CRI Offering | 83, 90 TriGain® |
| Mounting Options | Ceiling Mount, Corner, Recessed |
| Wattage Range | 15 - 82 W |
| Efficacy Range | 88 - 120 LPW |
| Color Offering | White, Black, Silver, Custom |
| Optics & Distributions | Down Distribution Patterns: Medium flush, Louver (no lens), 1/2" Glow or Wall Wash Lens |
| Controls & Sensors | 0-10V Dimming, Daintree Wireless Enabled |
| Certifications | cULus, DLC Standard, FCC |
| Ratings | Damp, Dry, TAA, USMCA, RoHS, IP20 |
| Operating Temp | -10 to 30 °C |
| Lumen Maintenance Rating | L75 @ 50,000 hours |
| Warranty | 5 year limited warranty |





