New
Lumination® Assent
Specifications
| Product Technology | Daintree®, TriGain® |
| Family Modules/Configurations | 1x4, 2x2, 2x4 |
| Voltage Offering | 120-277 V, 347 V |
| Lumen Range | 1,500 - 7,200lm |
| CCT Offering | 3000 K, 3500 K, 4000 K, 5000 K |
| CRI Offering | 90 |
| Mounting Options | Recessed, Surface, Ceiling Mount |
| Wattage Range | 12 - 61 W |
| Efficacy Range | 113 - 135 LPW |
| Color Offering | White |
| Optics & Distributions | Medium Lambertian |
| Controls & Sensors | 0-10V Dimming, Daintree Wireless Enabled, Lutron Enabled |
| Lumen Maintenance Rating | L75 @ 50,000 hours |
| Warranty | 5 year limited warranty |





