Enhanced
Lumination® Elementaire
Specifications
| Product Technology | TriGain® |
| Family Modules/Configurations | 4ft, 6ft, 8ft |
| Voltage Offering | 120-277 V |
| Lumen Range | 6,000 - 11,200lm |
| CCT Offering | 3500 K, 4000 K |
| CRI Offering | 90 TriGain® |
| Mounting Options | Suspended |
| Wattage Range | 47 - 86 W |
| Efficacy Range | 128 - 134 LPW |
| Color Offering | White, Black, Silver |
| Optics & Distributions | Medium, 85% Downlight / 15% Uplight |
| Controls & Sensors | 0-10V Dimming |
| Certifications | cULus, DLC Premium, DLC Standard, FCC |
| Ratings | Dry, TAA, RoHS |
| Operating Temp | -10 to 35 °C |
| Lumen Maintenance Rating | L85 @ 50,000 hours |
| Warranty | 5 year limited warranty |


