New
Lumination® LIB
Specifications
| Family Modules/Configurations | 2ft, 3ft, 4ft, Continuous |
| Voltage Offering | 120 V |
| Lumen Range | 1,500 - 3,000lm |
| CCT Offering | 3500 K, 4000 K |
| CRI Offering | 80 |
| Mounting Options | Ceiling Mount, Cove, Surface Mount, Suspended |
| Wattage Range | 10.6 - 20.6 W |
| Efficacy Range | 142 - 145 LPW |
| Color Offering | White |
| Optics & Distributions | 180° Wide Distribution |
| Controls & Sensors | No Dimming |
| Certifications | cULus, FCC |
| Ratings | Damp, RoHS, IP20 |
| Operating Temp | 0 to 35 °C |
| Lumen Maintenance Rating | L70 @ 50,000 hours |
| Warranty | 5 year limited warranty |

