Discontinued
Lumination® FM
Specifications
| Family Modules/Configurations | 9in, 12in |
| Voltage Offering | 120 V |
| Lumen Range | 975 - 1,000lm |
| CCT Offering | 2700 K |
| CRI Offering | 80 |
| Mounting Options | Surface |
| Wattage Range | 15 W |
| Efficacy Range | 65 LPW |
| Color Offering | White |
| Optics & Distributions | Wide |
| Controls & Sensors | No Dimming |
| Certifications | cULus, FCC |
| Ratings | Damp, RoHS, IP20 |
| Operating Temp | 15 to 25 °C |
| Lumen Maintenance Rating | L70 @ 25,000 hours |
| Warranty | 5 year limited warranty |


