Discontinued
Lumination® ACCENT
Specifications
| Product Technology | Daintree® |
| Family Modules/Configurations | 21ft, Continuous |
| Voltage Offering | 12DC |
| Lumen Range | 82 - 85lm |
| CCT Offering | 2700 K, 3000 K, 3500 K, 4000 K |
| CRI Offering | 80 |
| Mounting Options | Cove, Surface Mount, Wall Mount |
| Wattage Range | 1 W |
| Efficacy Range | 85 - 88 LPW |
| Color Offering | White |
| Optics & Distributions | 115° lens on each module |
| Controls & Sensors | 0-10V Dimming |
| Certifications | cULus, FCC |
| Ratings | Damp, RoHS, IP54 |
| Operating Temp | -40 to 60 °C |
| Lumen Maintenance Rating | L85 @ 50,000 hours |
| Warranty | 5 year limited warranty |


