Discontinued
Lumination® PowerGrid
Specifications
| Family Modules/Configurations | 14ft strip, Continuous |
| Voltage Offering | 24DC |
| Lumen Range | 215 - 230lm |
| CCT Offering | 2700 K, 3000 K, 3500 K, 4000 K |
| CRI Offering | 80 |
| Mounting Options | Ceiling Mount, Surface Mount, Wall Mount |
| Wattage Range | 2.7 W |
| Efficacy Range | 80 - 85 LPW |
| Color Offering | White |
| Optics & Distributions | 155° lens on each individual LED |
| Controls & Sensors | 0-10V Dimming |
| Certifications | cULus, FCC |
| Ratings | Damp, Dry, RoHS, IP54 |
| Operating Temp | -40 to 60 °C |
| Lumen Maintenance Rating | L85 @ 50,000 hours |
| Warranty | 5 year limited warranty |


