Discontinued
Lumination® LRX
Specifications
| Product Technology | Daintree® |
| Family Modules/Configurations | 4in, 6in, 8in, 10in, 12in, Round, Square |
| Voltage Offering | 120 V, 120-277 V |
| Lumen Range | 620 - 6,250lm |
| CCT Offering | 3000 K, 3500 K, 4000 K |
| CRI Offering | 82 |
| Mounting Options | Recessed |
| Wattage Range | 7 - 59.5 W |
| Efficacy Range | 88 - 112 LPW |
| Color Offering | White, Specular, Semi-Diffused or Colored Snap-In Trims |
| Optics & Distributions | Wide 90° |
| Controls & Sensors | 0-10V Dimming, Phase Dimming, Daintree Wireless Enabled |
| Certifications | cULus, FCC |
| Ratings | Wet, RoHS |
| Operating Temp | -10 to 40 °C |
| Lumen Maintenance Rating | L85 @ 60,000 hours |
| Warranty | 5 year limited warranty |


