Discontinued
Lumination® LRXD
Specifications
| Product Technology | Daintree® |
| Family Modules/Configurations | 4in, 6in, Round, Square |
| Voltage Offering | 120-277 V |
| Lumen Range | 700 - 1,100lm |
| CCT Offering | 2700 K, 3000 K, 3500 K, 4000 K, 5000 K |
| CRI Offering | 90 |
| Mounting Options | Recessed |
| Wattage Range | 9 - 12 W |
| Efficacy Range | 78 - 92 LPW |
| Color Offering | White |
| Optics & Distributions | High efficiency reflector and optical diffuser, Wide 90° Distribution |
| Controls & Sensors | 0-10V Dimming, Daintree Wireless Enabled |
| Certifications | UL, cUL, FCC |
| Ratings | Wet, RoHS |
| Operating Temp | -10 to 35 °C |
| Lumen Maintenance Rating | L70 @ 50,000 hours |
| Warranty | 5 year limited warranty |


