New
Lumination® Flex Edgelit
Specifications
| Family Modules/Configurations | 4in, 6in, 8in, Round, Square |
| Voltage Offering | 120-277 V |
| Lumen Range | 700 - 1,100lm |
| CCT Offering | 2700 K, 3000 K, 3500 K, 4000 K |
| CRI Offering | 90 |
| Mounting Options | Surface Mount |
| Wattage Range | 10 - 18 W |
| Efficacy Range | Up to 99 LPW |
| Color Offering | Powder Coat White Paint |
| Optics & Distributions | Very Wide 90° Distribution |
| Controls & Sensors | Tri-Dimming (0-10V @ Dim to off, TRIAC/ELV @ 5%) |
| Certifications | ETL, FCC |
| Ratings | Wet, RoHS |
| Operating Temp | -10 to 30 °C |
| Lumen Maintenance Rating | L70 @ 54,000 hours |
| Warranty | 5 year limited warranty |


