Lumination® LTC
Specifications
| Family Modules/Configurations | 2in, 4in, Round |
| Voltage Offering | 120 V |
| Lumen Range | 600 - 1,850lm |
| CCT Offering | 2700 K, 3000 K, 3500 K, 4000 K |
| CRI Offering | 90 |
| Mounting Options | Line Voltage Track |
| Wattage Range | 9 - 20 W |
| Efficacy Range | 58 - 92 LPW |
| Color Offering | White, Black |
| Optics & Distributions | 12° Spot, 17° Narrow Flood, 25° Flood, 38° Wide Flood |
| Controls & Sensors | Phase Dimming |
| Certifications | ETL, FCC |
| Ratings | Seco, RoHS |
| Operating Temp | 0 to 35 °C |
| Lumen Maintenance Rating | L70 @ 50,000 horas |
| Warranty | 5 year limited warranty |



