Evolve® ECLS
Specifications
| Product Technology | Daintree® |
| Voltage Offering | 120-277 V, 347 V |
| Lumen Range | 3,600 - 7,100lm |
| CCT Offering | 3000 K, 4000 K, 5000 K |
| CRI Offering | 70 |
| Mounting Options | Surface Mount, Ceiling Mount, Recessed, Pendant Mount, J-Box Mount |
| Wattage Range | 29 - 58 W |
| Efficacy Range | 119 - 138 LPW |
| Color Offering | White, Black, Dark Bronze |
| Optics & Distributions | Type V |
| Controls & Sensors | Integral Sensor, Daintree Integral Sensor |
| Certifications | UL, cUL, DLC Standard, Title 24, FCC |
| Ratings | Wet, BAA, RoHS, IP65, BABA, TAA |
| Operating Temp | -40 to 50 °C |
| Lumen Maintenance Rating | L92 @ 60,000 hours |
| Warranty | 5 year limited warranty |


