Daintree® WHS100
Specifications
| Component Type | Sensor |
| Brand | DAINTREE |
| Color Offering | White |
| Mounting Options | Knockout: Trade Size 1/2, Diameter 7/8”, Panel: Hole Diameter 7/8” (22mm) |
| Product Technology | Daintree® |
| Voltage Offering | 9.5 - 24 VDC, Class 2 V |
| Radio Properties | 2.4 GHz, +8dBm transmit power |
| Operating Temp | -40 to 70 °C |
| Width | 3.54 |
| Certifications | UL, FCC |
| Ratings | Wet, IP66 |
| Warranty | 5 year limited warranty |












