New
Evolve® EFC
Specifications
| Product Technology | Daintree® |
| Voltage Offering | 120-277 V |
| Lumen Range | 2,000 - 12,000lm |
| CCT Offering | 2700 K, 3000 K, 4000 K, 5000 K |
| CRI Offering | 70 |
| Mounting Options | J-Box Mount, Trunnion, Knuckle Slipfitter |
| Wattage Range | 15 - 88 W |
| Efficacy Range | 106 - 143 LPW |
| Color Offering | Black, Gray, Dark Bronze, White |
| Optics & Distributions | NEMA 3x3, NEMA 6x6, NEMA 7x7 |
| Controls & Sensors | 0-10V Dimming, 7-pin PE Receptacle, Integral Sensor, Daintree Integral Sensor, LightGrid+™ Compatible |
| Certifications | UL, cUL, Title 24, FCC |
| Ratings | Wet, BAA, RoHS, IP66, TAA, BABA |
| Operating Temp | -40 to 50 °C |
| Lumen Maintenance Rating | L92 @ 60,000 hours |
| Warranty | 5 year limited warranty |




