Evolve® ERL2
Specifications
| Voltage Offering | 120-277 V, 347-480 V |
| Lumen Range | 16,000 - 30,000lm |
| CCT Offering | 2700 K, 3000 K, 4000 K |
| CRI Offering | 70 |
| Mounting Options | Adjustable for 1.25 to 2.0 in. nominal mounting pipe, 4 Bolt Slipfitter (option) |
| Wattage Range | 120 - 278 W |
| Efficacy Range | 108 - 133 LPW |
| Color Offering | Gray, Black, Dark Bronze, White, RAL and custom colors available |
| Optics & Distributions | Type II Narrow, Type II Wide, Type II Enhanced backlight, Type III, Type IV |
| Controls & Sensors | 0-10V Dimming, 7-pin PE Receptacle, LightGrid+™ Compatible, LL PE available (option) |
| Certifications | UL, cUL, IDA, NOM, DLC Standard, FCC |
| Ratings | Wet, BAA, RoHS, TAA, BABA |
| Operating Temp | -40 to 50 °C |
| Lumen Maintenance Rating | L95 @ 60,000 hours |
| Warranty | 5 year limited warranty, 10 year optional warranty |







