Evolve® ERLC
Specifications
| Voltage Offering | 120-277 V |
| Lumen Range | 1,760 - 7,000lm |
| CCT Offering | 2700 K, 3000 K, 4000 K, 5000 K |
| CRI Offering | 70 |
| Mounting Options | Adjustable for 1.25 to 2.0 in. nominal mounting pipe, 4 Bolt Slipfitter (option) |
| Wattage Range | 15 - 56 W |
| Efficacy Range | 110 - 143 LPW |
| Color Offering | Gray, Black, Dark Bronze, White, RAL and custom colors available |
| Optics & Distributions | Type II Narrow, Type II/Type III, Type III, Type V |
| Controls & Sensors | 0-10V Dimming, 7-pin PE Receptacle, LightGrid+™ Compatible, LL PE available (option) |
| Certifications | UL, cUL, IDA, DLC Standard, FCC |
| Ratings | Wet, BAA, RoHS, BABA, TAA |
| Operating Temp | -40 to 50 °C |
| Lumen Maintenance Rating | L93 @ 60,000 hours |
| Warranty | 5 year limited warranty, 10 year optional warranty |







