Lumination® LUS
Specifications
| Product Technology | Daintree®, TriGain® |
| Family Modules/Configurations | 4ft, 8ft, Continuous |
| Voltage Offering | 120-277 V, 347 V |
| Lumen Range | 4,200 - 24,000lm |
| CCT Offering | 3000 K, 3500 K, 4000 K, 5000 K |
| CRI Offering | 83, 90 TriGain® |
| Mounting Options | Ceiling Mount, Perimeter, Surface Mount, Suspended |
| Wattage Range | 30 - 171 W |
| Efficacy Range | 131 - 162 LPW |
| Color Offering | White, Black, Silver, Red |
| Optics & Distributions | Aisle, Wide, Very Wide, Wall Wash, Uplight |
| Controls & Sensors | 0-10V Dimming, Integral Sensor, Daintree Integral Sensor, Daintree Wireless Enabled |
| Certifications | cULus, NOM, FCC |
| Ratings | Damp, TAA, RoHS, IP20 |
| Operating Temp | -10 to 35 °C |
| Lumen Maintenance Rating | L70 @ 100,000 hours |
| Warranty | 5 year limited warranty |





