Enhanced
Lumination® Decaux
Specifications
| Product Technology | Daintree®, TriGain® |
| Family Modules/Configurations | 4in, 6in, Round, Square, Trimless |
| Voltage Offering | 120-277 V, 347 V |
| Lumen Range | 1,000 - 6,000lm |
| CCT Offering | 3000 K, 3500 K, 4000 K |
| CRI Offering | 90 TriGain® |
| Mounting Options | Recessed |
| Wattage Range | 9 - 73 W |
| Efficacy Range | 107 - 118 LPW |
| Color Offering | Reflectors/Trim are Specular, Diffuse, Semi-diffuse, White, Black, Custom |
| Optics & Distributions | High efficiency reflector and optical diffuser, Round Reflector Distribution: Narrow (42°), Wide (59°), Very Wide (70°), Wall Wash, Square Reflector Distribution: Medium (42°), Wide (59°), Wall Wash |
| Controls & Sensors | 0-10V Dimming, Daintree Wireless Enabled, Lutron Enabled |
| Certifications | UL, cUL, FCC |
| Ratings | Wet, TAA, USMCA, RoHS |
| Operating Temp | -25 to 35 °C |
| Lumen Maintenance Rating | L85 @ 50,000 hours |
| Warranty | 5 year limited warranty |







