Discontinued
Lumination® LRX Gen B
Specifications
| Product Technology | Daintree® |
| Family Modules/Configurations | 4in, 6in, 8in, 10in, 12in, Round, Square |
| Voltage Offering | 120-277 V, 347 V |
| Lumen Range | Field Selectable, 650-6,000lm |
| CCT Offering | 2700 K, 3000 K, 3500 K, 4000 K, 5000 K |
| CRI Offering | 90 |
| Mounting Options | Recessed |
| Wattage Range | 8.5 - 62 W |
| Efficacy Range | Up to 105 LPW |
| Color Offering | Black, White, Silver, Specular with White Trim, Semi-diffuse with White Trim, Semi-diffuse with Matching Trim |
| Optics & Distributions | Wide 90° |
| Controls & Sensors | 0-10V Dimming 10%, Daintree (Via LCA Kit) |
| Certifications | cULus, Title 24 |
| Ratings | Wet, RoHS |
| Operating Temp | -10 to 40 °C |
| Lumen Maintenance Rating | L90 @ 60,000 hours |
| Warranty | 5 year limited warranty |




