New
Evolve® ERL6
Specifications
| Family Modules/Configurations | NA |
| Voltage Offering | 120-277 V, 347-480 V, 277-480 V, 208 V, 240 V |
| Lumen Range | 23,000 - 40,000lm |
| CCT Offering | 2700 K, 3000 K, 4000 K |
| CRI Offering | 70 |
| Mounting Options | Adjustable for 1.25 to 2.0 in. nominal mounting pipe, 4 Bolt Slipfitter (option) |
| Wattage Range | 150 - 290 W |
| Efficacy Range | 123 - 153 LPW |
| Color Offering | Gray, Black, Dark Bronze, RAL and custom colors available |
| Optics & Distributions | Type II Narrow, Type II/III, Type III, Type IV, Type II Enhanced Back Light |
| Controls & Sensors | 0-10V Dimming, 7 pin PE receptacle, LightGrid+ compatible |
| Ratings | BABA, BAA, TAA |
| Lumen Maintenance Rating | L91 @ 60,000 hours |
| Warranty | 5 year limited warranty, 10 year optional warranty |






